Skip to content

Põlva vald

Põlva vald

Põlva Vallavalitsus
Kesk 15, 63308 Põlva
Põlvamaa

Kontaktisikud: 
Helen Metsma
sotsiaalosakonna juhataja
tel: 799 9474
e-post: helen.metsma@polva.ee

Janika Usin 
abivallavanem
tel: 799 9479
e-post: janika.usin@polva.ee

Põlva on ligikaudu 6400 elanikuga linn Lõuna-Eestis, mille tunnuslauseks on “Parim paik põlvest põlve”. 

Siin on mitmekesine puhas loodus ja oma järv. Järve äärest leiab mänguväljakud, rula- ja rulluisu platsi ning mõnusad jalutusrajad. Põlvas saab suvel ujuda järves või talvel ujulas, suusatada ja jalutada Intsikurmus, jalgpalli toksida ning isegi laskmist harjutada. 

Põlva on Eesti Tervislike Linnade võrgustiku liige 2005. aastast alates. Põlva linna tervisestreteegia aastateks 2007-2013 kohaselt on seatud esmaseks eesmärgiks linlaste tervis ja panustamine terviseliikumisse.

Põlva linna terviseprofiil

Põlva linnas toimuvad iga-aastased, juba  traditsiooniks saanud tervist edendavad üritused. Kevad algab südamenädalaga, mille raames toimub südamekõnd. Südamekõnnist on oodatud osa võtma kõik linnaelanikud. Stardipaigas on võimalus mõõta vererõhku ja –suhkrut, mille tarvis oleme ürituse läbiviimisse kaasanud Põlva Haigla õed. Mais ja septembris toimuvad väga suurt populaarsust kogunud koostöös Põlva Spordikooliga korraldatavad Põlva linna laste jooksupäevad, kus osalevad lapsed vanuses 4-9 aastat kõikidest linna koolidest ja lasteaedadest, lisaks Mammaste Lasteaed-Algkoolist. 2012. aastal toimus jooks juba 54.korda, osales 412 last. 

Juunis toimub Põlva Linna päevade raames Põlva Spordikooli poolt korraldatav kõnniüritus “Tund Tervisele”, mis 2012. aastal toimus 22. korda. Üritusest võtab osa alati ligi tuhat inimest, mõnedel aastatel on olnud osalejaid koguni 1200. Oleme kasutanud erinevaid radasid (staadion, Intsikurmu jne). Igal aastal on võimalik valida  kahe  erineva pikkusega distantsi vahel – 2,5 ja  4,5 km. Ümber Põlva järve kulgevat rada, mis nüüdseks on kergliiklustee, saab läbida ka lapsevankriga. Osalejatele on hulgaliselt loosiauhindu Põlva linna asutuste ja ettevõtete poolt. 

Uut kooliaastat alustab Maailma Südamepäev 29. septembril. Südamepäeval pakutakse linnaelanikele võimalust mõõta vererõhku ja –suhkrut ning keha rasvaprotsenti. Südamepäeva eesmärgiks on eelkõige kutsuda linnaelanikke tervislikumalt toituma ja rohkem liikuma. 

Septembri lõpus või oktoobri alguses korraldatakse koostöös spordikooli ja politseiga terviseüritus “Helkurkõnd”. Helkurkõnni eesmärgiks on propageerida helkuri kasutamist ning jagada juhtnööre ohutuks liiklemiseks pimedal ajal. Oktoobris korraldatakse koolitus lapsevanematele. Käesoleval aastal (2012) kasutasime võimalust korraldada koolitus seoses Tervise Arengu Instituudi poolt välja kuulutatud puu-ja köögiviljakampaaniaga „Sööme ära!”. Koolitusel jagati näpunäiteid puu- ja köögiviljadest maitsva toidu valmistamiseks ning rakendati saadud teadmised ka praktikasse. Aasta lõpetab Suitsuvaba päev, mil viime läbi suitsetamise kahjulikkusest teavitava programmi noortele. Sihtrühmaks oleme valinud 5.-6. klassi õpilased. Näiteks 2011. aastal oli programmi läbiviimiseks kutsutud külla Eesti Tervishoiumuuseum, kes viis muuseumitunni nime all läbi programmi suitsetamise kahjulikkusest.

Lisaks traditsioonilistele üritustele korraldame jõudumööda ka muid terviseedenduslikke üritusi. Näiteks 2012. aasta oktoobris aitasime korraldada Põlva maakonna eakate konverentsi „Väärikana vananeda”. Põlva Linnavalitsus rahastab ka ravikindlustamata linnaelanike tervisekontrolli, mille viib läbi Põlva Haigla Tervisetuba.